czwartek, 12 marca 2015

Na czym zaoszczędzić - cz. 1

Kilka moich sprytnych sposobów na zaoszczędzeniu na niektórych wydatkach:


  • barman
  • animatorka do dzieci
  • chórzystka/skrzypaczka

Zamiast słono płacić za profesjonalistę, który "żyje" z zarabiania na ślubach wystarczy, że napiszesz na jakimś forum (np. na facebooku - dam prace [miasto] ), że poszukujesz jakiejś doświadczonej studentki/studenta do ww. celu. Zapewnisz dowóz takiej osobie *np. w autokarze z innymi gośćmi weselnymi), wyżywienie (zaliczasz taką osobę, jako gościa) i podajesz kwotę jaką jesteś w stanie zapłacić za taką przysługę. Ja zadeklarowałam 100 zł dla chętnej dziewczyny za opiekę nad dziećmi (malowanie dzieciom twarzy farbami, zabawy taneczne, kolorowanie, układanie puzzli) przez kilka godzin za 100 zł. Dodam jeszcze, że ku mojemu zaskoczeniu chętnych było bardzo dużo, a o moim wyborze zadecydowało doświadczenie dziewczyny.

Plusy: cena
Minusy: [animatorka] samodzielny zakup farbek do twarzy/puzzli/zabawek dla dzieci/kredek/kolorowanek;
[barman] należy wcześniej przetestować drinki jakie wykona barman, zakup dodatkowych soków, ewentualnie alkoholi, słomek, syropów itd.

  • wynajem samochodu
Często na fajne modele samochodów natknąć się można w miejscowych wypożyczalniach. Termin można zarezerwować przez internet. Przy wypożyczeniu podpisujemy umowę, okazujemy dowód osobisty, prawo jazdy. Przedstawiamy kartę kredytową lub robimy przelew w celu uregulowania kaucji (jest zwrotna) + opłaty za wypożyczenie. U mnie wynajęcie skromnego, białego mini coupera kosztować nas będzie 200 zł (doba).

Plusy: niska cena w porównaniu z wynajmem samochodu z typowej wypożyczalni samochodów ślubnych, cały dzień korzystania z samochodu bez pośpiechu (bez typowego 2 godzinnego ogranicznika czasowego)
Minusy: brak kierowcy, samodzielne strojenie samochodu

  • dekoracja samochodu
Zamiast zakupu specjalnych tiulowych czy papierowych pomponów, puszek, napisów itp. spróbuj wykonać je sama. Przykładowo koszt zakupu 10 pomponów w sklepie internetowym to koszt ok. 150 zł. Bibułę natomiast zakupisz za ok 1.50 (rolka). Do tego wstążki i dekoracja zrobiona. Np. napis JUST MARRIED także wykonasz sama. Wystarczą resztki rożnych materiałów, które powycinasz w trójkąty i przyszyjesz do tasiemki. Literki także można przyszyć. Nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności. Podobne ozdoby wykonane z ceraty zakupić można w dużych sklepach - znajdziesz je na półkach z akcesoriami urodzinowymi. Napisy zrobimy doklejając samoprzylepne literki. Podobnie rzecz się ma odnośnie puszek. Używane puszki kąpiesz w gorącej wodzie, dzięki czemu odpadną etykiety. Następnie możesz je pozostawić takie srebrne, lub oblepić koronką lub papierem ozdobnym. W osobnym poście pokażę Wam jak można w prosty sposób wykonać takie dekoracje.

Plusy: niższe koszty, oryginalność
Minusy: czas stracony na wykonaniu takich ozdób


Info dla leniwych: na forach społecznościowych można także kupić używane dekoracje, ewentualnie je wypożyczyć.
  • obrączki 
Jeżeli nie posiadasz swojego złota i nosisz się z zamiarem zakupu obrączek u jubilera uważaj, aby nie przepłacić. Znane marki często mają wysokie ceny, a takie same obrączki wykonać można u lokalnych Jubilerów, którzy wykonają także obrączki wg naszego projektu. Jeżeli mieszkasz w dużym mieście, najlepiej wybrać się poza miasto. Np. cena klasycznych złotych obrączek (szerokość 4 cm złoto próby 585 z grawerem) w znanej sieciówce we Wrocławiu to koszt min. 1100 zł. Lokalny jubiler np. w Kobierzycach wykona je z własnego złota próby 585 razem z grawerem za ok. 700 zł. Jeszcze mniej nas to wyniesie, jeżeli posiadamy choć troszkę własnego kruszca. Zwróć uwagę także na wagę obrączek. Dmuchane złoto jest mniej trwałe.

Plusy : cena
Minusy: yyy brak firmowego pudelka :P

  • tablica z rozmieszczeniem stołówW sklepach z poligrafią ślubną czy też u osób, które wykonują także zaproszenia, koszt takiej spersonalizowanej tablicy rozpoczyna się od 100 zł. Warto więc wykonać ją samodzielnie. Wystarczy zakupić tablicę korkową (na allegro wymiary 100x150 to koszt około 60 zł). Na giełdzie staroci znajdziemy praktycznie za darmoszke. Zamiast tablicy możemy użyć też jakiegoś starego obrazu. Jeżeli już to posiadamy, wystarczy do twgo przymocować  materiał, np. len, a następnie szpilkami wg własnej fantazji poprzypinać wydrukowane kartki z rozkładem stołów i inne ozdoby (kwiaty, koronki itd). Innym pomysłem są także posklejane razem ramki. Moga być używane i rożnych kształtów. Można je potem tylko pomalować w wybranym kolorze.

Jeszcze taniej? Wystarczy używana czarna tablica lub lustro...napisy zrobisz permanentnymi markerami.Plusy: cena
Minusy: zmarnowany czas

  • zamiast etykiet na alkohol
Etykiety na alkohol nie są zbytnio drogie, no chyba, że zamówimy sobie takie fajne spersonalizowane. Zamiast etykiet (często odklejają się, po wyjęciu wódki z lodówki) warto pomyśleć o wstążkach. Wygląda to bardziej elegancko. Kupujemy tasiemki (polecam kupić wstążkę w hurtowniach lub jak ja, na allegro, ponieważ przybliżając ceny -  pasmanteria: 1zł za metr, allegro: 6 zł z przesyłką za 32 metry), zgodne z naszą paletą kolorów i robimy kokardki na szyjkach...na wódce inne, na winie inne.Do wstążek można także przymocować etykiety, które możemy same wykonać.c.d.n.


foto: źródło Pinterest

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz